آموزش بورس به صورت حضوری یا غیر حضوری همانند آموزش های دیگر می‌تواند دارای سایت باشد و مردم از طریق وب سایت ها آموزش بورس را فرا بگیرند و نیازی به مراجعه حضوری نباشد. طراحی وب سایت به مراتب کم هزینه تر است اجاره یک دفتر است و در عوض بسیار سود آورتر است.

هر کسی سرمایه ای در زندگی خود ذخیره کرده است و کاهش ارزش سرمایه خود را به چشم می بیند. با این وجود تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا بتواند ارزش سرمایه خود را حفظ نماید. یکی از راه هایی که برای حفظ ارزش سرمایه به فکر هر کسی میرسد، سرمایه گذاری است. اما سرمایه گذاری در کجا؟ بازار بورس یکی از مکان هایی است که می توان حتی با سرمایه اندک در آن سرمایه گذاری کرد و نه تنها ارزش پول خود را حفظ کرد، به سودآوری هم رسید. اما بورس چیست؟

بورس یک بازار سرمایه است که در آن به خرید و فروش سهام ها و اوراق بهادار ها پرداخته می شود. در این بازار هرکسی به دنبال خرید و فروش دارایی یکدیگر هستند و هر کدام به دنبال منافع سودآوری خود میباشند. با سرمایه گذاری در بورس علاوه بر کمک به اقتصاد کشور می‌توان به سودآوری خوبی دست یافت. مدیران کارخانجات برای تامین مالی شرکت خود از چند طریق می‌توانند پول وارد شرکت نمایند. یکی از آن راه‌ها، تامین مالی از طریق مردم می باشد به این صورت که بخشی از از سهام شرکت را به مردم می فروشند و از این طریق پول وارد شرکت می‌کنند و در عوض مردم هم در سودآوری شرکت سهیم هستند.

آموزش بورس رایگان

فواید سرمایه گذاری در بورس ایران

حفظ ارزش سرمایه در مقابل تورم

زمانی که تورم افزایش پیدا میکند به تبع آن ارزش های سهام های شرکت ها نیز افزایش پیدا می کند. به این ترتیب دیگر دغدغه کاهش ارزش سرمایه خود را نخواهیم داشت.

نقدینگی بالا

سرمایه گذاری در سایر محل‌ها، ریسک نقدینگی دارند و احتمال اینکه به زودی دارایی خود را به نقد تبدیل کنیم بسیار اندک است. مثلاً در بازار مسکن، مسلماً نمی‌توان به راحتی و به سرعت دارایی خود را نفد کنیم، اما در بازار بورس به سرعت و به راحتی می‌توانیم دارایی خود را به وجه نقد تبدیل کنیم.

چگونه وارد بورس شویم و در آن ثبت نام کنیم؟

برای شروع سرمایه گذاری در بورس، ابتدا باید یک کد بورسی برای خود ایجاد کنیم و در نهایت یک کارگزاری را برای خود انتخاب کنیم. برای دریافت کد بورسی، ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و یک کد رهگیری ده رقمی را دریافت کنید. ثبت نام در سجام بسیار ساده بوده و کافیست اطلاعات شخصی خود را وارد کرده  تا کد ۱۰ رقمی برای شما ارسال شود. سپس  به منظور جلوگیری از سوء استفاده بعضی افراد باید احراز هویت شوید. بدین منظور با داشتن تصویر کارت ملی و کد ده رقمی می توان به وسیله ابزار های آنلاین به صورت غیر حضوری احراز هویت شوید و نیازی به حضور در دفاتر پیشخوان نداشته باشید.

پس از گذراندن این موارد نوبت به تعیین کارگزاری می باشد. کارگزاری های بسیار زیادی وجود دارد که انتخاب یکی از آن ها به عنوان کارگزاری معتبر کمی دشوار است. پیشنهاد ما به شما این است ست که به سراغ کارگزاری هایی بروید که معروف نبوده ده و شلوغ نمی باشند، زیرا شلوغی کارگزار ها موجب کندی معاملات شما خواهد شد. برای ثبت نام در کارگزاری ها، ابتدا به وبسایت آنها رفته و ثبت نام را انجام داده و سپس نوبت به احراز هویت اینبار برای کارگزاری‌ها است. برای احراز هویت بعضی کارگزاری ها به صورت غیر حضوری و بعضی کارگزاری ها نیاز به احراز هویت حضوری در دفاتر پیشخوان است.

مهمترین قسمت کار یادگیری بورس است.

مبادا فکر کنید که بورس مانند بانک می باشد که فقط پول های خود را نزد آنها بگذارید و هر ماه روی آن سود برود. برای سرمایه گذاری در بورس قرص باید دانش کافی و تجربه خوبی داشته باشید تا بتوانید به سودآوری خوبی دست پیدا کنید. آموزش بورس به هیچ عنوان سخت نیست است و کافیست کمی همت داشته باشید تا بتوانید تجربه کافی کسب کنید. بورس مراحل گوناگونی برای یادگیری دارد که هر کدام از آنها را شروع به بررسی می‌کنیم.

در اولین مرحله نیاز است که دانش تابلو خوانی را کسب کرده و به راحتی بتوانید تابلو معاملات بورس را رصد کرده و سهم های خوب را شکار کنید. این مرحله بسیار آسان بوده و کافی است چند روز وقت بگذارید و فیلم ها یا کتاب های مرتبط با آموزش تابلو خوانی و فیلتر نویسی را تهیه کرده و شروع به یادگیری کنید. این دانش فقط مختص به بورس ایران می باشد و در بورس فارکس یا آمریکا کاربردی ندارد.

در دومین مرحله باید به سراغ فرا گرفتن علم تکنیکال یا تحلیل تکنیکال بروید. تحلیل تکنیکال به بررسی نمودار قیمت زمان هر سهم می‌پردازد و گذشته سهم را مورد تحلیل قرار می‌دهد. این یک قانون است است که گذشته هر چیزی به احتمال خیلی زیاد در آینده دوباره تکرار خواهد شد و این مصداق برای علم تکنیکال مستثنا نیست. آموزش تحلیل تکنیکال به آسانی آموزش تابلو خوانی نمی باشد ولی آنچنان هم سخت نیست. برای تسلط به این علم، تمرین و تمرین و تمرین بسیار مورد اهمیت است.

آخرین مرحله برای فراگیری بورس، علم فاندامنتال یا تحلیل بنیادی است است که به وسیله آن می توانیم ارزش ذاتی هر سهم را پیش بینی کنیم. این علم مختص کسانی است که به دید بلند مدت در بورس سرمایه گذاری می کنند کند و برای کسانی که به دید کوتاه مدت وارد بورس می‌شوند از اهمیت کمتری نسبت به سایر علم ها برخوردار است. نحوه کار با تحلیل بنیادی به این صورت است که صورتهای مالی شرکت ها را بررسی کرده و از این طریق وضعیت شرکت را از نظر بدهی و دارایی مورد ارزیابی قرار می دهیم.